Untitled Document
 
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  13 Mart 1992 Erzincan depremi unutulmadı

  13 Mart 1992 Erzincan depremi unutulmadı

  Tarih 13 Mart 2013, 09:10 Editör

  1939 yılında tarihinin en büyük depremini yaşayan Erzincan Tarihler 13 Mart 1992'nin Ramazan ayı akşamı ve teravih vaktini gösterirken saat 19.20'de Erzincan 6.8 şiddetinde ki deprem felaketi ile karşı karşıya kaldı. 653 vatandaşı toprağa verirken üç bin 850 kişi enkaz altında kalarak yaralanmıştı. Depremin şiddeti ile Erzincan'da dört bin 534 konut ve 954 işyeri ise yerle bir olmuştu. Şimdi bu depremin üzerinden 21 yıl geçti ve Erzincan halkı depremle yaşamayı öğrendi

  Tarihler 13 Mart 1992'nin Ramazan ayı akşamı ve teravih vaktini gösterirken saat 19.20'de Erzincan 6.8 şiddetinde ki deprem felaketi ile karşı karşıya kaldı. Bir çok insan teravi namazı vakti gelen felaketin bilincinde olmadan sağa sola kaçışarak ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Akşam saatlerinde meydana gelen felaketin acı bilançosu gündüz yürekleri dağlamıştı.
  1939 yılında tarihinin en büyük depremini yaşayan Erzincan insanı 1992 yılında ki deprem ile bu acıyı yeniden yaşayarak, 653 vatandaşı toprağa verirken üç bin 850 kişi enkaz altında kalarak yaralanmıştı. Depremin şiddeti ile Erzincan'da dört bin 534 konut ve 954 işyeri ise yerle bir olmuştu. Şimdi bu depremin üzerinden 21 yıl geçti ve Erzincan halkı depremle yaşamayı öğrendi.
  13 Mart 92 depreminin ardından şehir merkezinin büyük bir bölümü yerle bir olurken, dünyanın dört bir yanından gelen yardımlar ile bu felaketin yarası sarılmaya başlandı. Devlet desteği ile Erzincan'da toplu inşaatlar başlatılmış ve yıkılan binaların yerine yenileri 3 yıl gibi kısa sürede konuldu. Alt yapısı felç olan, kamu kurumları yıkılan ve yüzlerce evsiz kalan vatandaşın mağduriyetlerinin giderilmesi için dönemin Valisi Recep Yazıcıoğlu ve Belediye Başkanı Talip Kaban tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda, afet kapsamına alınan Erzincan'da her yeni yapılan binalar ve diğer çalışmalar depreme dayanıklı olarak yapılmaya başlandı. Trilyonlarca para harcanarak Erzincan kısa sürede modern bir şehir görünümüne kavuştu. İnsanlar ise deprem korkusunu psikolojik olarak üzerlerinden atmayı başarmıştı.
  21 yıl önce yaşanan bu felaketten Erzincan ve Erzincanlı dersler çıkarabilmiştir
   Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Erzincan Ak Parti Milletvekili Sebahattin Karakelle Erzincan'da  92 yılında meydana gelen   Depreminin 21. yıldönümü nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptılar. Yapılan açıklamada; Erzincan'a büyük kayıplar verdiren 13 Mart 1992 Depreminin 21. yıl dönümünde bütün acılarımız tazelenirken Ebediyete intikal eden şehitlerimize bir kez daha Allahtan rahmet diliyoruz.
   21 yıl önce yaşanan bu felaketten Erzincan ve Erzincan'lı dersler çıkarabilmiştir. Muhakkak ki şehitlerimizin geri gelmesi mümkün değildir. Ancak Erzincan, yine Erzincanlının fedakar çalışmaları ve devletimizin  engin desteği ile modern ve mamur hale gelmiştir. Bugün alt yapısı, arıtma tesisleri depreme dayanıklı binaları, yeşil alanlarıyla Erzincan bir cazibe merkezi olmuştur.
   1992 Depremi sonrasında Erzincan'daki yapılaşma bizlere güven vermektedir. Bu durum tedbirli olmayacağımız anlamına gelmemelidir. Özellikle yeni yapılanmada inşaat teknolojisinin en güçlü elamanlarıyla üretilen yapıların zaiyatı en aza indireceği gerçeğini hiçbir zaman unutmamalıyız.
   Ülkemizin %92'sinin  deprem kuşağında olduğu düşünülürse  bu durum  daha büyük bir önem arzetmektedir.
   Özellikle 1992 Depremi sonrasında Erzincan'ın yeniden yapılanmasında emeği geçenleri tebrik ediyor. Yüce Mevladan yurdumuzu bu tür felaketlerden koruması dileklerimizle 13 Mart 1992 deprem şehitlerini rahmetle anıyoruz dediler.
   Yenigün: 13 Mart depremle yaşamayı öğrenebilmemiz için bize sorumluluklarımızı sürekli hatırlatan bir tarih olacaktır
   Erzincan Valisi Selman Yenigün, 13 Mart Erzincan depreminin 21. yılı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında;13 Mart 1992?de meydana gelen ve yüzlerce vatandaşımızın can kaybına, yüzlerce vatandaşımızın da yaralanmasına yol açan ve geride büyük yıkım bırakan 13 Mart 1992 depremi, milletimizin yaşadığı en büyük acılardan biri olmuştur. Aradan 21 yıl geçmesine rağmen ve acılarımız hala taze, kaybedilenlerin hiçbir zaman unutulmadığını bir kez daha ifade etmek isterim.
  13 Mart depremle yaşamayı öğrenebilmemiz için bize sorumluluklarımızı sürekli hatırlatan bir tarih olacaktır
    Böyle bir felaketin yıldönümü; Türkiye'nin bir deprem ülkesi, şehrimizin bir deprem şehri olduğu ve olası depremlere karşı her an hazırlıklı olmamız gerçeğini hatırlatmak anlamında önemlidir. Bu yıl dönümleri bilinçlenme, depreme karşı daha dayanıklı yapılar yapma, bir deprem felaketi halinde de, toplum bilinci ve dayanışması içinde hareket edilmesi bakımından hayati önem arz etmektedir. Ani Gelişen Doğal Afet olarak değerlendirilen depremler, yaşandıkları bölgelerde çok büyük can ve mal kaybına sebep olmaktadır. 13 Mart Erzincan depremi ve ülkemizde olan diğer büyük depremler toplumumuzda deprem olgusunun çok boyutlu olarak değerlendirilmesini sağlamış ve deprem bilincinin geliştirilmesine yönelik çok önemli adımlar atılmıştır. Depremde meydana gelecek can ve mal kayıplarının en az seviyeye indirilmesi için, "Afet Öldürmez İhmal Öldürür" veciz sözü gereğince bina yapan vatandaşlarımız ile denetim yapan kurum ve kuruluşlarımıza önemli görevler düşmektedir. Binanın yapımında yer seçimi, zemin etüdü, proje ve inşaat safhaları titizlikle yapılmalı, çıkarılan ilgili kanun, yönetmelik ve diğer kurallara titizlikle uyulmalıdır.

  Bu duygu ve düşüncelerle; Deprem de hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, yakınlarına bir kez daha başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Tüm hemşerilerimize deprem felaketinden ve diğer doğal afetlerden uzak, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileyerek, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum dedi.
   Milletvekili Işık: Birileri zengin olsun diye insanlarımızın can güvenlikleri tehlikeye atılıyorsa durup düşünmek gerekmektedir
    
  Milletvekili Işık: Birileri zengin olsun diye insanlarımızın can güvenlikleri tehlikeye atılıyorsa durup düşünmek gerekmektedir
   Erzincan Milletvekili Dr Muharrem Işık'ın 1992 Erzincan Depreminin 21. Yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.
  Erzincan Milletvekili Dr Muharrem Işık açıklamasında; Ortası bağlık etrafı dağlık bir konuma sahip olan Erzincan, ülkemizin en büyük, en fazla depreme maruz kalmış ve en çok can kaybı veren bölgesi durumundadır. Türkiye'de yaşanmış depremler tarihine bakıldığında Erzincan'ımız bu felaketlerden, insanımızın büyük bir dayanışma ve yardımlaşma ruhu ile birlik ve beraberlik içinde, yaşadıkları şehri yeniden kurarak yaşamaya devam etmişlerdir.
  Türkiye'deki depremlerde can kayıplarının yüzde 95'i yapısal tehlikelerden kaynaklanmaktadır, binalar depreme dayanıklı yapılmadığı sürece de can kayıplarının olması kaçınılmazdır. Maalesef son Van depreminde gördük ki, vatandaşlarımızın hayatını kurtaracak olan önlemler, felaket yaşandıktan ve binlerce insanımızı kaybettikten sonra akıllara geliyor.
   Bu gün Erzincan'da, bu yaşanan depremlere rağmen sadece kendi çıkarları için binlerce insanımızın hayatını riske atacak işler yapılmaktadır. Son günlerde yapılan yapıların sağlamlığı ile ilgili olarak aldığımız duyumlar ve Rekabet kurumunun verdiği kararlar bu konuda ne kadar ders aldığımızı göstermektedir. Birileri zengin olsun diye insanlarımızın can güvenlikleri tehlikeye atılıyorsa durup düşünmek gerekmektedir.
  Depremlerde daha fazla can kayıpları yaşamamamız için yerleşim planlarının doğal afetler gözetilerek yapılması ve yapılaşmanın bu afetler gözetilerek gerçekleştirilmesidir. Umuyorum ki bu günlerde yapılan kentsel dönüşüm projeleri, rant projeleri olmak yerine, doğal afetler gözetilerek sağlam bir yapılaşmanın yapıldığı projeler olur.
   
  1992 yılında yaşadığımız depremin 21. yıl dönümünde, kaybettiğimiz insanlarımıza tekrardan Tanrıdan rahmet diliyor, ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum.   "dedi
  Çakır: Biz depremle yaşamaya mahkûm bir şehrin evlatlarıyız
   Erzincan Belediye Başkanı 92 yılında meydana gelen   Depreminin 21. yıldönümü nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı.
  Çakır yaptığı açıklamada; Erzincan'da son yaşanan büyük depremin üzerinden tam 21 yıl geçti. Depremler, birer afettir. Ancak biliyoruz ki afet olduğu kadar da doğal bir olaydır. Depremlerin yıl dönümleri ağıt ve yas günleri olmamalı, bu günleri hatırlayarak kendimize çeki düzen vermemiz için birer vesile olmalıdır diye düşünüyorum. Gelişmiş teknolojilere hükmeden medeniyetler bizim yaşadıklarımızdan kat kat fazla şiddetlerdeki depremlerden nasıl daha az can kaybı ve hasarla çıkıyor, ülke ekonomileri nasıl bu işten etkilenmiyor. Bütün bunlar gözlemlenmeli ve tedbirler alınmalıdır. Dün için ağıt yakıp dövünmek, yarın bu iş yine başımıza gelince nasıl yaparız da hazırlıksız yakalanmayız diye düşünmemek, cehalettin ve acziyetin emaresidir. Bu şehrin insanı artık depremle yaşamayı öğrenmeli.
  Erzincan olarak yakın zamanda yaşadığımız 13 Mart 1992 Depreminden sonra gerçekleştirilen yapılaşma kontrolleri ile sivil savunma organizasyonları ile arama kurtarma teşkilatları ile ilimiz, Türkiye'de depreme en hazırlıklı illerden biridir. Yapılarımız Türkiye'de depreme en dayanıklı yapılardır. Bayındırlık İl Müdürlüğünün kontrolünde yapılan takviye çalışmaları ile kentimizde hasar görmüş ve onarılıp depreme dayanıklı hale getirilmemiş bina kalmamıştır. Erzincan Belediyesi olarak, İmar Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren kontrolörlerimiz, yeni yapılan binalar üzerindeki kontrol çalışmalarında olması gerekenden çok daha fazla, müsamahayı kabul etmeyen bir ciddiyet içerisindedirler. Bunlarla da yetinmeden Belediye olarak Beton ve Demir Test laboratuarı kurarak, yapılan inşaatların kalite kontrolleri tarafımızdan titizlikle yürütülmektedir.
  Buradan Erzincanlı hemşerilerime sesleniyorum. Deprem sigortalarında lütfen gerekli ciddiyeti gösteriniz. Biz depremle yaşamaya mahkûm bir şehrin evlatlarıyız. Bu gerçeği bilinçli bir vatandaş olarak beynimize kazımalıyız. Belediyemizin ve diğer yapı kontrolünde yetkili kamu organlarının yaptıkları kontrollerde gözden kaçan hususları kendinize kar saymayınız. Bu hatalar sizin canınıza en azından malınıza zarar vererek size geri dönecektir. Bu şehri bir daha yerle bir görmek istemiyoruz. Bu şehir afet günlerinden bu günlere gelinceye kadar çok sancılar çekti. Nice canlar toprağa verdi. Acılarımıza ağlamayalım.
  Deprem kaderimizdir ama nice canları toprağa vermek asla ve kata kaderimiz değildir. İlimizi deprem yıkıntılarından oluşan imajından kurtarmak, bir doğa turizmi merkezi, bir eğitim ve kültür merkezi, bir ticaret merkezi, sanayileşen bir kent haline getirmek için yarın yeni acılar yaşamamak için el ele vererek yarının çağdaş ve modern Türkiye'sini birlikte kuralım.”dedi
   Başsoy:Böyle büyük acılar bir daha yaşanmasın
   Erzincan AK Parti İl Başkanı Cemalettin Başsoy,  13 Mart 1992 depreminin 21. yıl dönümü nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı. Erzincan AK Parti İl Başkanı Cemalettin Başsoy,  13 Mart 1992 Erzincan Depreminin 19. yıl dönümünü yaşadığımız bu günde, öncelikle bu dünyadan depremler vesilesi ile göç eden şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz." diye konuştuTürkiye nin her yerinin deprem bölgesi olduğunu, kaçış yerine önlem alınması gerektiğini belirten Erzincan AK Parti İl Başkanı Cemalettin Başsoy   yaptığı açıklamada " 21   yıl önce meydana gelen, yüzlerce insanımızın yaşamını yitirmesine ve yüzlerce insanımızın da yaralanmasına yol açan Erzincan Depremi, Milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak, tarihteki yerini almıştır. 21 yıl önce yaşanan bu felaketten Erzincan ve Erzincan'lı dersler çıkarabilmiştir. Muhakkak ki şehitlerimizin geri gelmesi mümkün değildir. Ancak Erzincan, yine Erzincanlının fedakar çalışmaları ve devletimizin  engin desteği ile modern ve mamur hale gelmiştir. Bugün alt yapısı, arıtma tesisleri depreme dayanıklı binaları, yeşil alanlarıyla Erzincan bir cazibe merkezi olmuştur, olmaya devam edecek
  Geride yalnızca yıkım ve acı bırakan önemli olaylar, genellikle hatırlanmak istenmez. Ancak, 13 Mart, sönen umutları yeniden canlandırmak, yurttaşlarımıza güven duygusunu yeniden kazandırmak ve depremle yaşamayı öğrenebilmemiz için, bize sorumluluklarımızı sürekli hatırlatan bir tarih olacaktır. Deprem, ülke ekonomisi için vazgeçilmez önem taşıyan bu ilimizle birlikte tüm Türkiye'de sosyal ve toplumsal yaşamı derinden etkilemiştir. Depremin ardından her yönüyle büyük bir seferberlik başlatılmış; Türk Milleti örnek bir dayanışma ruhu ile elindeki imkânları hareket geçirerek, fedakârca ihtiyaç içindeki vatandaşlarımıza yardım elini uzatmıştır.
  Devletimiz de Milletimizle el ele vererek yaraların sarılması ve yeniden yapılanma çalışmaları için yoğun bir çaba göstermiştir. Böylece, yaşanan sıkıntıların aşılması konusunda önemli aşama kaydedilmiştir.
   Erzincan Depremi'nin 21. yıldönümünde; depremde yaşamını yitiren insanlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.  Milletimizin bir daha böyle büyük acılar yaşamaması en içten dileğimizdir." Dedi
  Erzincan depremi,milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak, tarihteki yerini almıştır
  Türk Harb-İş Sendikası Erzincan Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa AYVAZ 1992 Erzincan Depreminin 21. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.AYVAZ mesajında; “Erzincan’ımıza büyük kayıplar verdiren ve birçok vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan 13 Mart 1992 Depreminin 21. Yıl Dönümünde güzel Erzincan’ımız, yapılaşması, sanayisi, turizmi, ulaşımı ve yaşanılır bir kent olma konusunda gerçekleştirdiği seferberlikle deprem felaketinin izlerini silmeyi başarmıştır. 13 Mart 1992 Depreminden Erzincan ve Erzincanlı hemşerilerimiz dersler çıkarmayı başarabilmiş, yaşadığı zor günleri geride bırakarak gelişme yönünde Erzincan’ımıza büyük bir ivme kazandırmışlardır. Gerçekleştirilen yapılaşma kontrolleri ile depremle yaşamayı öğrenen insanımız, depremin izlerini kısa sürede silmeyi başarmış ve Erzincan’ımızı bölgenin parlayan yıldızı haline getirmiştir. Ülkemizin ve ilimizin bir deprem bölgesi olduğu gerçeği; depremle yaşamayı öğrenmemizi olası depremlere karşı her an hazırlıklı olmamızı gerekli kılmaktadır.Dışarıda yaşayan zengin fakir tüm Erzincan’lılara sesleniyorum memleketiniz Erzincan'a sahip çıkın Erzincan sevdalısıyız demek her konuda bu vatana sahip çıkmaktır. Birçok hemşerimizin çocukları Erzincan'ı tanımıyor. Erzincan eski Erzincan değil çalışmak isteyene işte var, aşta var İmkanı olan Bütün Erzincan’lıları yuvasına dönmeye davet ediyor ve büyük şehir olma yolunda desteklerini bekliyoruz.Erzincan’da ve ülkemizin hiçbir köşesinde bu tür acıların bir daha yaşanmaması dileğiyle, depremde yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, tüm Erzincanlılara başsağlığı ve sabır dileklerimle saygılar sunuyorum.” dedi.

  Bu haber 1669 defa okunmuştur.

  BÖLGE HABERLERİ

  Farklı tarzı ve yorumuyla Erzincan'dan bir yıldız doğuyor

  Farklı tarzı ve yorumuyla Erzincan'dan bir yıldız doğuyor Erzincanlı genç sarkıcı Erhan Kavlak, ses, tarzı ve yorumuyla dinleyenlerin beğenisini kazanıyor. TRT de klibi döne...

  Farklı tarzı ve yorumuyla Erzincan'dan bir yıldız doğuyor

  Farklı tarzı ve yorumuyla Erzincan'dan bir yıldız doğuyor Erzincanlı genç sarkıcı Erhan Kavlak, ses, tarzı ve yorumuyla dinleyenlerin beğenisini kazanıyor. TRT de klibi döne...
  Hökümetin De Hökümetli Olmanın Da Hakkını Vermek Veya İl Genel Meclisi Başkanına Oynamak01 Kasım 2016

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  Untitled Document
     
  Erzincan Özsöz Gazetesi
  Tel: 0446 - 223 98 92-0446 - 214 11 04 Faks: 0446- 224 12 34
  Adres: Merkez Çarşısı 5.Sk.No:82 ERZİNCAN
  E-Mail: ozsozgazetesi@gmail.com
  Görsel Tasarım: B-G Media©2010 - Altyapı: Mydesign